Choroby zakaźne psów

 

Podstawowe informacje o najważniejszych chorobach zakaźnych psów

 

Nosówka

Wysoce zakaźna choroba wirusowa-jedna z najgroźniejszych chorób zakaźnych psów, często kończącą się śmiercią zwierzęcia. Najcięższy jej przebieg notuje się u psów młodych oraz szczeniąt pochodzących od matek nieszczepionych. Typowy jest dwufazowy przebieg choroby, która swą nazwę zawdzięcza charakterystycznym objawom klinicznym. W przebiegu tzw. postaci nieżytowej nosówki dochodzi często do ropnego zapalenia błon śluzowych spojówek, nosa oraz górnych dróg oddechowych, co skutkuje silnym wypływem ropnym z nosa (ropa zasychając zalepia otwory nosowe uniemożliwiając oddychanie) i oczu (często z domieszką krwi). Nosówka przebiega wielopostaciowo: w późniejszym okresie choroby mogą występować różne porażenia (tzw. postać nerwowa). Wystąpienie objawów nerwowych rokuje bardzo źle -psa najczęściej nie udaje się uratować. Leczenie jest nieskuteczne i choroba kończy się śmiercią. Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania jest szczepienie ochronne.

 

Chroboba parwowirusowa

Wysoce zakaźna choroba wirusowa, szczególnie groźna dla szczeniąt. Dominującymi objawami są wymioty i biegunka, które przy gwałtownym przebiegu choroby doprowadzają do znacznego odwodnienia organizmu i w konsekwencji śmierci. Szybko postawione, trafne rozpoznanie, oraz podjęte intensywne leczenie może uratować życie części zwierząt. Należy jednak pamiętać, że nie rzadko konsekwencją przebytego przez szczenięta zakażenia parwowirusem jest uszkodzenie mięśnia sercowego. Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania chorobie jest szczepienie ochronne tzw. szczepionką atenuowaną.

 

Zakaźne zapalenie wątroby -Choroba Rubartha

Zakaźna choroba wirusowa z wysokim odsetkiem śmiertelności wśród szczeniąt i młodych psów. Objawy choroby są bardzo zróżnicowane: apatia, bolesność okolicy brzucha, wymioty, niejednokrotnie obserwuje się powstanie obrzęku podskórnego w okolicy grzbietowej oraz obniżenie ciepłoty ciała. W przebiegu choroby dochodzi do uszkodzenia wątroby. Skutecznym sposobem zapobiegania jest, podobnie jak w przypadku choroby parwowirusowej, szczepienie ochronne.

 

Kaszel Kenelowy

Zakaźna choroba wirusowa wywoływana przez dwa wirusy -adenowirus typ-2 lub wirus parainfluenzy. Choroba występuje głownie w dużych skupiskach psów (tzw. kenelach). Często zapadają na nią psy nieuodpornione, pozostawione na okres wakacji lub urlopów w hotelach dla zwierząt, psy biorące udział w wystawach lub zawodach oraz psy w dużych hodowlach, w których nie prowadzi się odpowiedniej immunoprofilaktyki. Choroba manifestuje się objawami ze strony układu oddechowego -zapalenie górnych dróg oddechowych (charakterystyczny kaszel). Często dochodzi do ciężkiego zapalenia płuc. Każdorazowo przed wprowadzaniem do nowego środowiska, szczególnie tam gdzie przebywa dużo zwierząt, psy powinny być zaszczepione.

 

Wścieklizna

Bardzo groźna choroba psów będąca jednocześnie zoonozą, czyli chorobą przenoszoną ze zwierząt na ludzi. U ludzi i zwierząt, w chwili wystąpienia objawów nerwowych (porażeń) choroba zawsze kończy się śmiercią. W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach istnieje ustawowy obowiązek szczepienia psów przeciwko wściekliźnie. (w Polsce każdy pies który ukończył 2 mies. życia musi być bezwzględnie zaszczepiony przeciwko wściekliźnie).

 

Leptospiroza

Zakaźna choroba ludzi i zwierząt wywoływana przez zarazki Leptospira. U psów głownie objawy chorobowe są wynikiem uszkodzenia nerek lub wątroby (mocznica manifestująca się min. wymiotami, odwodnieniem, owrzodzeniem błon śluzowych, żółtaczka). Zakażenie ciężarnych suk często doprowadza do poronień. Ze względu na ciężki przebieg choroby oraz zagrożenie dla właścicieli zwierząt leptospirozie należy zapobiegać poprzez szczepienie tych psów, które mogą być narażone na zakażenie, tj. np. psów myśliwskich polujących na dzikie ptactwo.