Kastracja kota
Jeśli nie planujesz wykorzystywać swojego kota do hodowli, powinieneś rozważyć jego kastrację. Jest tak wiele kotów w schroniskach dla zwierząt, ponieważ właściciele kotów nie kastrują ich...
W Polsce na wolności żyje kilkaset tysięcy kotów. Większość z nich nie dożywa 8-go roku życia, a w wielkich miastach 5-ciu lat. Koty w naszych domach żyją lat 20.
Tak długo jak populacja kotów wolno żyjących będzie tak wielka nie będziemy w stanie zapewnić im godziwych warunków życia.
W tej chwili jedynym humanitarnym sposobem na zmniejszenie ich populacji jest KASTRACJA.
Dlaczego kastrujemy koty wolno żyjące?
Część osób dokarmiających koty wolno żyjące nie zdaje sobie niestety sprawy z konieczności kastracji, czasem uważa ją wręcz za szkodzenie zwierzętom. Jednocześnie żalą się, że sąsiedzi nie są przychylni dokarmianiu, niszczą kocie stołówki, czasem posuwają się nawet do krzywdzenia zwierząt czy wykładania trucizny...
Kastracja w większości przypadków pozwala zwalczyć niechęć sąsiadów - kotów nie przybywa, nie wydzielają uciążliwego zapachu, nie znaczą terenu w przypadku kocurów, kotki nie krzyczą podczas rui, a kocury nie biją się o nie i nie "wyzywają" przeciwników głośnym miauczeniem.
Kastrowane koty żyją dłużej, cieszą się lepszym zdrowiem, kotki nie są narażone na trudy i niebezpieczeństwa porodu oraz wiele groźnych chorób narządu rodnego. Nie rodzą się kocięta umierające często w męczarniach w pierwszych tygodniach życia.
Czy wiesz że?
- Jedna kotka i jej potomstwo mogą wydać na świat 420 000 nowych kocich istnień w ciągu 7 lat!
- Każdego roku w polskich schroniskach usypianych jest kilkanaście tysięcy kotów.
- Wiele przyniesionych do schronisk kotów zostaje poddanych zabiegowi eutanazji z powodu braku miejsc.
- Znaczna liczba nowonarodzonych kociąt zostaje w okrutny sposób zabitych przez człowieka
- Kastracja i sterylizacja zatrzymuje cykl rozmnażania i niepotrzebnego zabijania zwierząt!